Bude to již dva a půl roku od chvíle, kdy firma HD internet s.r.o. díky Lukáši Rongemu umístila první kameru na sledování hnízdění čápů na komín podniku KARA v Bohuslavicích u Trutnova. Popularita tamějších čápů Bohunky s Bohoušem záhy překonala hranice okresu i kraje. Na konci roku 2019 vedla k instalaci druhé kamery se 4K rozlišením. Koncem července 2020 byla umístěna další kamera (HD) na věž kostela v Chvalči. Monitoruje čapí hnízdo na komíně místního průmyslového podniku.

A v nyní se nám podařilo bleskurychle domluvit (za což mnohokrát děkujeme !) pro všechny milovníky čápů a pěkných výhledů s vedením pivovaru Krakonoš v Trutnově umístění nové kamery, opět se 4K rozlišením na pivovarský komín ve výšce 41 metrů.

Informace o hnízdění čápů na tomto hnízdě jsou dostupné až od roku 2013. Naposledy zde čápata vyvedla v roce 2017 právě Bohunka, a to předtím, než se natrvalo přestěhovala s Bohoušem do Bohuslavic. Od té doby komín čápi sice navštěvují, ale trvalý hnízdící pár se zde zatím nevytvořil. V loňském roce se na hnízdě zdržoval delší dobu Bukáček (čáp vdovec z Mladých Buků) se svou novou partnerkou Betynkou. Na hnízdění však již bylo pozdě a Betynka na něj navíc byla ještě příliš mladá. Necháme se překvapit, zda se letos tito dva vrátí a vyberou si jako domov tento komín nebo ten mladobucký. Možná se objeví zcela noví čápi, nelze vyloučit třeba i návrat Bohunčiných potomků z roku 2017. Ti bohužel ještě nebyli kroužkováni, takže jejich identitu si můžeme pouze domýšlet.

Živý přenos z komína najdete na této adrese: https://www.youtube.com/watch?v=nkZe1IfIpg8

Fotografie z instalace webkamery laskavě poskytl pan Miloš Šálek.

Fotografie přímo z komína jsou k dispozici zde:

Pivovar Krakonoš – https://www.pivovar-krakonos.cz